Borrendünk története
Már több mint tíz éve annak, hogy baráti társaságunk pinceszereken, gasztronómiai bemutatókon elhatározta, hogy társaságot hoz létre a tihanyi bor népszerűsítésére.
Régebben méltán híres borokat készítettek elődeink. A tihanyi Apátsági Levéltárban fellelhető dokumentumok alapján a Tihanyi-félszigeten már 700 évvel ezelőtt is kékszőlőt termesztettek, ellenben a Balaton-felvidéken csak fehérborokat készítettek, e tájon csak nyomokban fordult elő kékszőlő termesztés.
A régi időkben egész családok foglalkoztak bortermeléssel, amikről az 1055-ben kelt Tihanyi-alapító levél is tanuskodik, amely egyben az első magyar nyelvű írásos dokumentum is. Ebben András királyunk a tihanyi bencés Apátság megalakulására 20 háznép VINITOREST, vagyis szőlőművelő családot adományozott a megalapítandó Apátság tulajdonába.
A baráti társaságunk minden tagja valamilyen formában kötődött, kötődik a szőlőhöz és a borhoz. Így arra az elhatározásra jutottunk, hogy a Tihanyi Bor megismertetésére, propagálására borlovagrendet hozunk létre, mert így tudjuk legjobban érvényesíteni törekvéseinket.
Alakuló Közgyűlésünk 2000. május 1-jén ült össze, ekkor határoztuk el a borrend létrehozását, megalakulását.
A Borlovagrend célja: minél szélesebb körben megismertetni a Tihanyi-félsziget csodálatos klímájában érlelődő borokat. Tanítjuk, bemutatjuk a kulturált borfogyasztási szokásokat, minél szélesebb körben ismertetjük és terjesztjük a bor jótékony hatásait.
További céljaink, hogy messze földre elvigyük a tihanyi bor hírét, kiállításokon, versenyeken vegyük részt.
Egyéves működésünk után kértük felvételünket a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségébe, ahol megvizsgálták addigi tevékenységünket. Ez alapján pozitív döntés született, borrendünk felvételt nyert az országos szervezetbe.
Ezáltal részei lettünk a Bacchusi Borrendek Világszövetségének, melynek a 2010-es világkongresszusát Magyarország rendezi május 20-tól május 23-ig.
Salánki Sándor
elnök-nagymester